Privalomoji mediacija

Nuo 2020 metų mediacija šeimos bylose yra privaloma, todėl prieš kreipiantis į teismą dėl ginčo sprendimo, būtina inicijuoti mediaciją.

Privalomoji mediacija reiškia, kad sutuoktiniai, padedami mediatoriaus, turi pabandyti susitarti dėl konkrečių skyrybų sąlygų, t. y. kaip pasidalins turtą, su kuo gyvens vaikas, kokį išlaikymą vaikas gaus iš skyrium gyvenančio tėčio ar mamos. Tačiau tai jokiu būdu nereiškia, kad ginčo šalys privalo susitaikyti – privalomoji mediacija – tai tik būdas ir galimybė išspręsti teisines problemas operatyviau, neviešinant ir negilinant kilusio konflikto.

Sutuoktiniai, kurie inicijuoja santuokos nutraukimą bendru sutarimu, pasirašydami santuokos nutraukimo pasekmių sutartį, gali tiesiogiai kreiptis į teismą su prašymu nutraukti jų santuoką. Tačiau, jei sutuoktiniams susitarti nepavyksta, pavyzdžiui, viena šalis skirtis nenori arba šalys neranda bendro kompromiso dėl turto ar vaikų klausimu, kreiptis tiesiogiai į teismą su ieškiniu dėl santuokos nutraukimo nėra galimybės. Tokiu atveju prieš kreipiantis į teismą dėl ginčo sprendimo privaloma pasinaudoti mediacija. Sutuoktiniai ar vienas iš jų gali kreiptis į Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybą dėl mediatoriaus paskyrimo arba kreiptis tiesiogiai į privačias paslaugas teikiantį mediatorių, įrašytą LR mediatorių sąrašą.

Inicijuoti mediaciją privaloma ir  tuomet, kai tarp skyrium gyvenančių vaiko tėvų kyla ginčas dėl vaiko gyvenamosios vietos nustatymo/pakeitimo, bendravimo su vaiku tvarkos ar išlaikymo dydžio. Šiuo atveju, prieš kreipdamiesi į teismą, vaiko tėvai turi pabandyti ginčą išspręsti privalomosios mediacijos būdu.